خراسان جنوبی نگین کویر ایران
شبانی: مزار سید علی نهبندان میزبان هزاران مسافر است

خبرگزاری فارس: رئیس میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری نهبندان گفت: مزار سید علی نهبندان هر روز میزبان هزاران زائر و مسافر نوروزی است که در جاده بیرجند ـ نهبندان ـ زاهدان در حال تردد هستند.

خبرگزاری فارس: شبانی: مزار سید علی نهبندان میزبان هزاران مسافر است

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند حسین شبانی در بازدید از مزار سید علی نهبندان اظهار داشت: آرامگاه امامزاده سید علی در 90 کیلومتری شمال شهر نهبندان واقع شده و مورد توجه خاص پیروان اهل بیت (ع) است.

وی ادامه داد: این آرامگاه در سال‌های اخیر توسط اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نهبندان بنا شده و روز به روز در حال گسترش و توسعه بوده و هر روز میزبان صدها زائر و مسافر خسته است که در جاده بیرجند - نهبندان - زاهدان در حال تردد هستند.

رئیس میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری نهبندان با بیان اینکه نهبندان دارای قدمت و پیشینه غنی فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و سیاسی است، تصریح کرد: نهبندان آثار باستانی و میراث فرهنگی متعددی را به‌ عنوان گنجینه گران‌بهای گذشتگان در دل خویش جای داده است.

شبانی در معرفی آسبادهای نهبندان تصریح کرد: شرایط دشوار طبیعی مناطق کویری و بیابانی ایران سبب شده تا مردم کویرنشین از ابتکار و خلاقیت خود استفاده کرده و با حداکثر بهره‌گیری از عوامل و شرایط طبیعی آن را در اختیار خود درآورند.

وی اضافه کرد: آسبادهای نهبندان از جمله این خلاقیت‌ها هستند که در اکثر مناطق خراسان جنوبی به ویژه روستاهای شهرستان نهبندان دیده می‌شوند.

رئیس میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری نهبندان متذکر شد: منطقه نهبندان به دلیل گسترش دامنه بادهای 120 روزه سیستان تا این منطقه، از این نظر امتیاز ویژه‌ای دارد و بیشترین تعداد آسبادها در داخل شهر نهبندان قرار داشته است.

این مسئول در پایان تاکید کرد: از دیگر روستاهای این شهرستان که دارای آسبادند می‌توان به چهار فرسخ، گوند، خوانشرف و میغان اشاره کرد.

انتهای پیام/ن۲۰/پ3003