خراسان جنوبی نگین کویر ایران
عرب: قلعه قلاع نگینی در بین آثار تاریخی سرایان است

خبرگزاری فارس: مسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سرایان با اشاره به افزایش چشمگیر بازدیدکنندگان از آثار تاریخی این شهرستان گفت: قلعه قلاع نگینی در بین آثار تاریخی سرایان است.

خبرگزاری فارس: عرب: قلعه قلاع نگینی در بین آثار تاریخی سرایان است

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند محمد عرب در بازدید از مسجد جامع سه قلعه اظهار داشت: این بنا در داخل محدوده بافت قدیمی شهر سه قلعه قرار گرفته و به عنوان شاخص‌ترین بنای تاریخی شهر به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: بنا شامل ایوان و شبستان است و سایر قسمت‌های آن دچار تغییر فراوان شده‌اند به طوری که ایوان بنا در ضلع جنوب غربی صحن واقع شده و دارای طاقی جناغی است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سرایان به قلعه قلاع سرایان اشاره کرد و گفت: این اثر تاریخی در فاصله 4.5 کیلومتری شهر سرایان و 1.5 کیلومتری شمال شرق مزرعه همبو بر فراز کوهی مخروطی شکل و مشرف به شهرستان سرایان واقع شده است.

عرب اضافه کرد: قلعه دارای بخش‌های گوناگونی از جمله بارو ، برج‌ها و فضای داخلی است و نقشه و طراحی معماری بنا با تبعیت از وضعیت طبیعی محل قرارگیری آن اجرا شده به گونه‌ای که با توجه به شیوه محل و نیز وضعیت طبیعی در نقاط بارو از استحکامات دفاعی بیشتری استفاده شده و در بعضی نقاط به دلیل صعب‌العبور بودن نیاز کمتری به استحکامات بوده است.

وی در معرفی برج حصار سه قلعه یادآور شد: برج حصار سه قلعه که مربوط به دوره صفویه است در جنوب شهر سه قلعه قرار دارد و دارای نقشه مدور بوده و حداقل دارای چهار طبقه است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سرایان اذعان داشت: در حال حاضر سه طبقه همکف، اول و دوم این برج دارای پوشش بوده و بالاترین طبقه بدون سقف است و در نقاط مختلف بدنه برج روزنه‌هایی دیده می‌شود که به عنوان تیرکش کاربرد داشته است.

انتهای پیام/ن۲۰/پ3003