معترضان جنبش وال‌استریت در اعتراض به خشونت نیروهای پلیس باردیگر در پارک زاکوتی تجمع کردند

خبرگزاری فارس: در پی دستگیری‌های گسترده و رفتار خشن نیروهای پلیس با اعضای «جنبش وال‌استریت»، عصر دیروز صدها تن از اعضای این جنبش اقدام به راهپیمایی اعتراضی کردند.

خبرگزاری فارس: معترضان جنبش وال‌استریت در اعتراض به خشونت نیروهای پلیس باردیگر در پارک زاکوتی تجمع کردند

به گزارش فارس به نقل از «روزنامه گاردین»، عصر روز شنبه، صدها تن از اعضای جنبش تسخیر وال‌استریت، در اعتراض به رفتارهای خشونت‌آمیز نیروهای پلیس در «پارک زاکوتی» تجمع کرده و خواستار استعفای «ری کالی» رئیس پلیس نیویورک شدند.

در این تظاهرات که از پارک زاکوتی به سمت «میدان یونیون» نیویورک انجام گرفت، ابتدا شعارها بر ضد ری کلی بود و به مرور به سمت کل نیروهای پلیس تعمیم یافت، به طوری که شعار «کلی باید برود» به شعار «همه پلیس‌ها باید بروند» تغییر کرد.

با ادامه حرکت تظاهرات به سمت میدان یونیون و تلاش تظاهرکنندگان برای ورود به بزرگراه این شهر، نیروهای ضدشورش پلیس با لباس‌های زرهی و باتوم و دیگر امکانات ضد شورش، به برخورد و ضرب وشتم تظاهرکنندگان پرداخته و جمعی از آن‌ها را نیز بازداشت کردند. نیروهای پلیس نیویورک حتی با عکاس روزنامه «نیویورک تایمز» که قصد عکس‌برداری از صحنه دستگیری معترضین را داشت برخورد کرده و از عکس گرفتن وی جلوگیری کردند.

تظاهرکنندگان با رسیدن به میدان یونیون، شعار می‌دادند که «وحشی‌گری پلیس را تمام کنید»، و اینکه «ما از مردم هستیم، متحد هستیم و در صحنه می‌مانیم».

به گزارش گاردین، این تظاهرات در اعتراض به دستگیری 73 نفر از اعضای جنبش تسخیر وال‌استریت هفته گذشته با برخورد بد و بسیار خشونت آمیز پلیس نیویورک همراه بوده است. سازمان‌دهندگان تظاهرات روز شنبه اعلام کرده‌اند که هدف اصلی از این تظاهرات، اعتراض به سیاست‌هایی است که پلیس نیویورک بر ضد قشر کم‌درآمد و رنگین‌پوستان این شهر اتخاذ کرده است.

پلیس نیویورک در جریان این راهپیمایی اقدام به بازداشت 14 نفر کرد که «جومن ویلیامز» عضو شورای شهر نیویورک، هم به دلیل حمایت از جنبش و شرکت در راهپیمایی و همچنین تلاش برای باز کردن مسیر راهپیمایان، جزو بازداشت‌شدگان بود.

ویلیامز در این رابطه می‌گوید: «وظیفه اصلی من کسب اطمینان از رعایت حقوق همه شهروندان و آسیب ندیدن آن‌هاست. من نسبت به شهردار و رئیس پلیس انتقاد دارم، آن‌ها حاضر به رفع مسائلی که ما عنوان می‌کنیم نیستند و نمی‌پذیرند که فرهنگ پلیس نیویورک مشکل دارد.»

او ادامه می‌دهد: «من مدیریت پلیس و شهر را مسئول این حوادث می‌دانم. وقتی شما تلاش می‌کنید که صدای مردم را خفه کنید، قطعا موجب عصبانیت آن‌ها می‌شوید. آنچه که من هفته قبل مشاهده کردم، تجمع قانونی مردم در پارک زاکوتی بود، با این حال با آن‌ها برخورد شد و آن‌ها همچنان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت می‌شوند.»

البته برخی از تظاهرکنندگان بر این عقیده‌اند که جنبش باید همچنان به اعتراض به وضعیت بد اقتصادی ادامه دهد و از تمرکز روی مسائل دیگر مانند خشونت پلیس که منجر به انحراف از هدف اصلی می‌شود، بپرهیزد.

اما برخی دیگر هم عقیده دارند که مساله خشونت پلیس بر ضد تظاهرکنندکان مسئله‌ای نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. «لیسبث رپ» یکی از شرکت‌کنندگان در این تجمع اعتراضی است که می‌گوید، «در شش ماه گذشته پلیس با خشونت زیادی با تظاهرکنندگان برخورد کرده و در حالی که ما رفتاری مسالمت آمیز داشتیم، آن‌ها برخوردی سرکوبگرانه با ما داشتند. او می‌گوید، ما باید مردم را نسبت به وضعیت موجود آگاه کنیم، که البته این کار موضوعی پیچیده است. مردم باید بدانند که مالیاتی که می‌پردازند به هدر می‌رود و صرف برخورد با هرگونه اعتراضی از سوی خود آن‌ها می‌شود. از نظر من دانستن این موضوع برای مردم حیاتی است.»

انتهای پیام/ 201364/ج. ص