یادداشت روزنامه نگار تاجیک در پی سفر احمدی نژاد به تاجیکستان
جرأت ایران در برابر زورگویان، قوت قلب ملت‌های منطقه است

خبرگزاری فارس: یک روزنامه نگار تاجیک با تمجید از مواضع جمهوری اسلامی ایران در برابر زورگویان و حمایت از حق ملت‌های آزادی خواه، ایران را قوت قلب کشورهای مسلمان منطقه برشمرد.

خبرگزاری فارس: جرأت ایران در برابر زورگویان، قوت قلب ملت‌های منطقه است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، "باباجان شفیع" روزنامه‌نگار تاجیک در پی سفر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران به این کشور یادداشتی تهیه کرده و در آن به اهمیت این سفر و جایگاه ایران و بخصوص رئیس جمهوری ایران برای تاجیکستان پرداخته است که با متن کامل آن در زیر آشنا خواهید شد.

با ورود هر ایرانی‌ای به تاجیکستان به مشام بوی آشنا می‌رسد، بخصوص موقعی که محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در کشور ما حضور می‌یابد، این احساس ویژه مضاعف می‌شود.

جدا از بحث داشتن گذشته مشترک تاریخی، فرهنگی و زبانی و آینده همراه با هم، این احساس ویژه در برابر حضور احمدی‌نژاد در تاجیکستان به آن برمی‌گردد که رئیس جمهوری ایران به عنوان یک برادر صادق تاجیک‌ها همواره تلاش می‌کند تا بخشی از بار سنگین مشکلات را از شانه‌های این ملت کم کند. 

این ویژگی است که ایران را از سایر کشورهای خارجی متمایز کرده است، چون طرف‌های دیگر خارجی دوشنبه اجرای هر پروژهای را مشروط به شرایط مد نظر خود می‌دانند که در راس آن منافع ژئوپلیتیکی و سود مالی قرار داده می‌شود.

اما خوشبختانه مقامات عالی ایران و مخصوصا آقای احمدی‌نژاد نسبت به تاجیکستان چنین نظری ندارند و به این دلیل است که در دوران مسئولیت وی روابط 2 کشور از رشد بیشتری برخوردار شده است.

البته این نکته بیش از هر چیزی حایز اهمیت است که مقام معظم رهبری نسبت به تاجیکستان نگاه ویژه و بر مقوله برادری و خویشاوندی با تاجیک‌ها تاکید دارند که خود بستر شناخت واقعی و اقدامات قاطعانه‌تر سایر مقامات ایرانی را فراهم نموده‌ و به تقویت ذهنیت بسیار مثبت مردم تاجیکستان در مورد جمهوری اسلامی کمک کرده است.

ضمنا جرأت رئیس جمهوری اسلامی ایران و قاطعیت وی در مسائل ملی (به‌ویژه برنامه هسته‌ای)، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد استقبال بیشتر مردم دنیا است و بخصوص ملت‌های که در حق آن‌ها ظلم و ستم گذشته و می‌گذرد، در برابر احمدی‌نژاد بیشتر احساس خودی می‌کنند.

اما ما تاجیک‌ها احمدی‌نژاد را مرد عمل یافتیم، زیرا هر وعده‌ای که برای کشور ما داد، جامه عمل پوشانید.

مهمترین طرحی را که ایران برای تاجیکستان انجام داد، احداث تونل "استقلال" است که علی‌رغم عدم تکمیل نهایی امور ساخت و ساز آن، باز هم توانسته حتی در فصل سرد زمستان شمال و جنوب کشور ما را به هم متصل کند.

در کنار "استقلال"، ایران در سایر پروژه‌های مهم تاجیکستان (که نیروگاه "سنگتوده 2" از مهمترین آن‌ها است) حضور دارد که این حضور هم برای دولت و هم برای ملت کشور ما قوت قلب می‌بخشد.

سفر نوروزی رئیس جمهوری ایران به تاجیکستان نیز نتایج بسیار خوبی داشت زیرا ضمن آن در رابطه به اجرای چند طرح مهم و از جمله ساخت راه آهن منطقه‌ای تصمیم گرفته شد.

چنانچه این پروژه تحقق پیدا کند روابط اقتصادی و تجاری و همچنین تعاملات ملت‌های منطقه به‌ مراتب افزایش پیدا خواهد کرد که در این راستا مهمترین نتیجه برای تاجیکستان رهایی از بنبست ارتباطاتی خواهد بود. زیرا راه آهن از مسیر قرقیزستان-تاجیکستان-افغانستان-ایران و... نه‌تنها به حل مشکلات تاجیکستان کمک خواهد کرد بلکه گام مهمی در مسیر توسعه مشترک منطقه‌ای نیز خواهد بود.

در این زمینه استفاده از امکانات وسیع زیربنایی حمل و نقل ایران فرصت منحصر به فردی برای کل کشورهای منطقه دانسته می‌شود.

همین‌طور هر دفعه سفر آقای احمدی‌نژاد به تاجیکستان همراه با دست‌آوردهای بوده است و بر اعتماد مردم ما برای قرار داشتن ایران در هر شرایطی در کنار تاجیکستان افزوده است. 

در یکی 2 سال پیش زمانی که تاشکند با بهانه‌های مختلف مسیر ترانزیت کالا از طریق راه آهن به تاجیکستان را مسدود کرد و کشور ما تحت شرایط بسیار سنگینی قرار گرفت، تنها کشوری که به ازبکستان هشدار داد، ایران بود.

تاکید تهران به احتمال اقدامات مشابه در مورد تردد محموله‌های ازبکستان از قلمرو ایران به تغییر مثبت وضع در آن مقطع زمانی حساس و سنگین کمک کرد، در حالی که کشور مهمی چون روسیه که شریک استراتژی ازبکستان و تاجیکستان به شمار می‌رود، از این موقعیت به دنبال کسب امتیاز بود که منجر به پیچیده‌تر شدن شرایط گردید.

البته بحث ترانزیت کالا از طریق ازبکستان همواره با مشکلات مواجه است ولی در آن موقع مردم تاجیکستان قدرت واقعی کشور عزیز ایران را احساس کردند.

همین‌طور طی سفر نوروزی احمدی‌نژاد به تاجیکستان در مورد تداوم همکاری‌های 2 کشور در عرصه‌های انرژی، احداث خطوط انتقال برق و جاده نیز توافقاتی حاصل شد که در صورت اجرای آن‌ها روابط 2 جانبه و منطقه‌ای به پیشرفت‌های خوبی نایل خواهد شد.

رئیس جمهوری ایران در تاجیکستان سخنرانی‌های مهمی داشت. یکی از آن‌ها در مراسم افتتاح پنجمین اجلاس منطقه‌ای اقتصادی افغانستان بود که گفت؛ اگر آمریکا و کشورهای غربی این همه نگران تامین صلح و ثبات در افغانستانند، پس برای 10 سال آینده 25 درصد هزینه‌های نظامی فعلی در افغانستان و یا پنج درصد بودجه نظامی خود را در اختیار کابل بگذارند و از این کشور بیرون بروند.

زیرا در صورت عدم مداخله، خود افغان‌ها به عنوان ملت دارای سابقه روشن تمدنی راه حل مشکل را پیدا خواهند کرد و به توسعه و رفاه دست خواهند یافت.

غربی‌ها و بخصوص آمریکایی‌ها هیچ گاهی تحمل شنیدن حرف حق را ندارند و به این دلیل بود که هئیت واشنگتن به ریاست معاون وزیر امور خارجه آمریکا "رابرت بلیک" اجلاس را ترک کرد و تنها بعد از پایان سخنرانی رئیس جمهوری ایران برگشت.

اخبار مربوط به این اقدام آمریکایی‌ها بیشترین میزان بازدید در پایگاه‌های اینترنتی منطقه را داشت که ضمنا بالای 90 درصد از آن‌ها به نفع ایران و پیشنهادات آقای احمدی‌نژاد برای حل مشکل افغانستان بود.

همچنین تاکید این مقام سیاسی آمریکایی به ضرورت عدم همکاری کشورهای منطقه با ایران که در یک نشست مطبوعاتی در دوشنبه مطرح کرد، باز هم مباحثی در فضای مجازی شوروی سابق را به بار آورد که این دفعه نیز کفه ترازو کاملا به نفع ایران است.

حتی بیشتر رسانه‌های روسی زبان که از سوی نهادهای غربی و غربگرا تغذیه مالی و فکری می‌شوند، نتوانستند دیدگاه‌های خوانندگان را کاملا به منطبق با نظر رابرت بلیک جلوه بدهند که خود حکایت از شناخت ملت‌ها (چون دولت‌ها فعلا جرأت قرار گرفتن در برابر آمریکا را ندارند) از سلطه و اهمیت مبارزه جمهوری اسلامی با آن را دارد. 

انتهای پیام/م