با وجود پذیرش طرح عنان از سوی سوریه
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن بر اعمال فشار بر اسد متعهد است

خبرگزاری فارس: در شرایطی که دولت سوریه برای اجرای طرح صلح مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل اعلام آمادگی کرده است، وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که نظام اسد در اجرای این طرح ناکام مانده و اقدامات لازم را عملی نکرده است.

خبرگزاری فارس: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن بر اعمال فشار بر اسد متعهد است

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ویکتوریا نولاند" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز گذشته خود، "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه را به ناکامی در اجرای وعده خود به اجرای طرح صلح اتحادیه عرب و سازمان ملل متهم کرد و مدعی شد که رئیس جمهوری سوریه اقدامات لازم برای اجرای طرح صلح "کوفی عنان" دبیر کل سابق سازمان ملل را اتخاذ نکرده است.

نولاند با اشاره به اینکه آمریکا نگران بازداشت ها و خشونت های ادامه دار در سوریه است، اعلام کرد که واشنگتن به اعمال فشار بر اسد متعهد است و گفت: ما درباره اسد بر اساس اقدامات او و نه وعده هایش قضاوت می کنیم.

عنان اخیرا اعلام کرده است که دولت اسد طرح صلح شش مرحله ای او را پذیرفته است؛ طرحی که خواستار تعهد دولت دمشق به پایان خشونت های مسلحانه در کشور، آتش بس انسان دوستانه دو ساعته در طول روز و دسترسی مطبوعات به تمام مناطق متاثر از درگیری ها و جنگ در سوریه، روندی سیاسی تحت رهبری سوریه، حق تظاهرات و آزادی افرادی که به صورت خودسرانه بازداشت شده اند، شده است.

این اظهارات نولاند درباره سوریه در شرایطی گزارش می شود که "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در مذاکرات جهانی روز یکشنبه هفته آتی با محور سوریه در استانبول ترکیه آماده می شود؛ قرار است مخالفان مختلف سوری نیز در نشست روز یکشنبه در استانبول که در آن مقامات ارشد ده ها کشور عربی و غربی نیز حضور دارند، شرکت داشته باشند.

 

انتهای پیام/ن.ص