گزارش فارس از " وتوی" بانك‌ها به دستور وامی بانك مركزی؛
نظر رئیس شعبه مهم‌تر از دستور رئیس كل؛ بخشنامه‌ها برای "كه" صادر می‌شود

خبرگزاری فارس: درحالی که بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای بانک‌ها را مجاز به استفاده از ضامن غیر کارمند رسمی و بدون فیش کسر از حقوق کرده اما بانکی‌ها تمایلی به اجرای این بخشنامه ندارند و آنرا به آرشیو دستورالعمل‌های اجرایی نشده‌ منتقل کرده‌اند.

خبرگزاری فارس: نظر رئیس شعبه مهم‌تر از دستور رئیس كل؛ بخشنامه‌ها برای "كه" صادر می‌شود

هر زندگی بالا و پایین دارد؛ ممکن است روزی همه چیز بر وفق مراد باشد اما روز دیگر به یکباره همه چیز تغییر کند؛ حتی در یک زندگی مرفه بازهم یک روز می‌شود که نیاز مالی در خانه آدم را بزند چه برسد به زندگی‌های معمولی.
شما در این شرایط چه کاری می‌کنید؟ به خانواده و فامیل رو می‌اندازید؟ از دوستانتون می‌خواهید که به شما پول قرض دهند؟ به صندوق قرض‌الحسنه تک‌واحدی محل زندگی سری می‌زنید یا به بانک‌ می‌روید و رسماً‌ و کتباً‌ تقاضای دریافت وام می‌کنید؟
زندگی‌های امروزی نشان داده که اکثر مردم گزینه آخر را انتخاب می‌کنند و به بانک‌ها می‌روند تا شاید این موسسات پولی گره‌گشای مشکلشان شوند.
اما طی سال‌های اخیر و به خصوص این روزها رفتن به بانک و درخواست وام به مانند تیری در تاریکی انداختن شده شاید به هدف بخورد شاید هم نخورد.
البته در این مورد خوردن تیر به هدف به عواملی چون وضعیت رئیس شعبه، داشتن دوست یا آشنای کارمند دولتی برای ضمانت، صاحب خانه بودن تا در صورت نیاز سند ملک را بعنوان وثیقه در بانک بگذارید، بستگی دارد.
اینها در شرایطی است که شانس با شما یار باشد و شعبه‌ای که برای دریافت به آنجا رفته‌اید "بودجه" داشته باشد و رئیسی که از جنس مردم بوده و ارتباطات فامیلی و غیره وی را در نوبت‌گذاری برای پرداخت تسهیلات تحت تأثیر قرار ندهد.
از همه مهم‌تر اینکه رئیس شعبه از شما هم خوشش بیاید و شرایط پر پیخ و خمی را که این روزها در بانک‌ها مُد شده را برای شما هموارتر کند بلاخره تجربه ثابت کرده این رؤسای شعب هستند که تعیین می‌کنند چه کسی با چه شرایطی از بانک وام بگیرد!!
با این تفاسیر برای کسی که بنابه هر دلیلی احتیاج به پول دارد بازهم بانک‌ها نقطه امیدی هستند و ترجیح می‌دهد برای یک بارهم شده شانس خود را امتحان کند.
آنچه در این قسمت می‌خوانید قسمتی از وضعیت یک فرد نیازمند به پول است که می‌خواهد از طریق سیستم بانکی برای رفع این مشکل اقدام کند البته خاطره وام‌گرفتن از بانک‌ها و رفتن به شعبه مورد تازه ای نیست چراکه همه ما برای یک بار هم شده از این خاطره را تجربه کرده‌ایم.

وقتی برای خرید جهیزیه دخترم پول کم آوردم با مشورت همکارانم تصمیم گرفتم از بانک وام خرید کالا بگیرم اما وقتی با شعبه تماس گرفتم گفت حتماً باید در بانک ما حساب فعال و دو ضامن کارمند رسمی با فیش کسر از حقوق داشته باشید. اما بعد از کلی تلاش و پیگیری و البته پیدا کردن یک بند "پ" در شعبه یکی از بانک‌ها دل رو به دریا زدم و با کمی امید که شاید فرجی شود سری به شعبه‌ زدم تا بتوانم این وام را بگیرم اما در زمان مراجعه به شعبه کارمند پشت باجه به راحتی حرف‌هایی را که قبلاً هم شنیده بودم و می‌دانستم را با جزئیات بیشتری برایم تکرار کرد و گفت: در بانک ما حساب دارید؟ کارمندید؟ چقدر حقوق می‌گیرید؟ ضامن معتبر دارید؟ ضامنت باید گواهی کسر حقوق داشته باشد! چک دارید با گردش حساب معتبر؟ سفته چطور؟ و سوالات مشابه مکرر.
بعد از شنیدن این اظهارات از سوی کارمند شعبه همان اندک امیدی را هم که داشتم از دست دادم و با حال خاصی از بانک بیرون آمدم آنهم با این فکر که چه کسی را پیدا کنم که ضامن من شود چه ضامنی را پیدا کنم که گواهی کسر حقوق هم داشته باشد از همه مهم‌تر اصلا کسی حاضر می‌شود ضامن من شود؟ اگر کسی پیدا نشد چطوری بقیه جهیزیه را بخرم؟

عجب معضلی شده است این وام گرفتن از بانک‌ها؛ در همین فکر و خیال بودم که به یک باجه روزنامه فروشی رسیدم و نگاهم به تیتر یکی از روزنامه‌ها افتاد کمی نزدیک ‌شدم تا با دقت این موضوع را بخوانم و متوجه شدم که درست دیدم؛ در این خبر آمد بود بانک‌ها می‌توانند ضامنی غیر از کارمند رسمی دولت را قبول کنند در خبر که تمرکز کردم دیدم رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بانک‌ها می‌توانند به اشخاصی وام بدهند که ضامن کارمند رسمی و فیش کسر از حقوق هم نداشته باشند.
بلافاصله روزنامه را خریدم و با خود به همان بانک بردم و به مسئول شعبه گفتم من وام می‌خواهم اما ضامن کارمند ندارم اما وی در پاسخ معذرت خواهی و من را به بیرون هدایت کرد. زمانی که روزنامه را به وی نشان دادم لبخندی زد و گفت از این خبرها روزی هزار بار روزنامه‌ها چاپ می‌کنند.
باشنیدن این موضوع ناامید تر از قبل بیرون آمدم ولی هنوز نمی‌دانم باید چه کار کنم؟ اداره وام نمی‌دهد،‌ از دوستان و آشنایان نمی‌توانم قرض بگیرم به خاطراینکه وضعشان بدتر از من است واقعا چه کاری می‌توانم بکنم؟!

به گزارش فارس، بانک مرکزی در ماه‌ گذشته برای اینکه مسیر دریافت وام را برای متقاضیان هموار و یکی از مشکلات جدی مردم در این خصوص را برطرف کند اقدام به تدوین و صدور بخشنامه‌ای جدید برای سهولت در این امر کرد.

آنچه در این گزارش می‌خوانید قسمتی از دغدغه‌های مردم از فرآیند پر پیچ و خم گرفتن وام از یکی از بانک‌های موجود در سیستم بانکی است.
این بار خبرگزاری فارس تصمیم دارد از زبان مردم به بیان مشکلات فعلی دریافت و پرداخت وام بپردازد.
از سویی دیگر محور در نظر گرفته شده برای این گزارش بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی دریافت ضامنی غیر از کارمندهای رسمی و بدون داشتن گواهی کسر از حقوق است.
بانک مرکزی ماه گذشته اعلام کرد از این پس بانک‌ها می‌توانند در زمان پرداخت تسهیلات از مشتریان خود ضامن غیر کارمند رسمی دولت قبول کنند همچنین نکته جالب دیگری که در این بخشنامه جنجالی قید شده بود این بود که دیگر نیازی نیست ضامن گواهی کسر از حقوق داشته باشد.
اما اجرای این بخشنامه از حرف تا عمل فاصله زیادی دارد و موید این امر بی‌توجهی بانک‌ها به موارد اعلام شده از سوی بانک مرکزی در این خصوص است.
اعلام این خبر در روزهای نخست موجب لبخند مشتریان و متقاضیان وام بانکی شده بود اما این شادی مدت زیادی دوام نیاورد چرا که این افراد بعد از مراجعه حضوری و یا غیرحضوری به بانک متوجه شدند که آنچه شنیده‌اند فقط در حد حرف بود و کاربردی در عمل ندارد.
مردم بعد از اعلام اینکه می‌توانند با ضامنی غیر از کارمند رسمی هم وام بگیرند این بار با امیدواری وارد بانک می‌شدند اما وقتی بی‌اطلاعی کارمندان بانکی را می‌دیدند باز هم مثل سابق پشیمان از بانک بیرون می‌آمدند.
مشروح مشاهدات خبرنگار فارس که در این گزارش به آن اشاره خواهد شد بیانگر بی‌اطلاعی بانک‌ها از بخشنامه مهم بانک مرکزی و سرگردانی مشتریان و متقاضیان وام بانکی است.


*بخشنامه بانک مرکزی کجاست؟!

خانم مرادی سرپرست خانواده خود است که به دلیل مشکل مالی بعد از جستجوی فراوان بانکی را پیدا کرده که وام می‌دهد آنهم در این فصل.
وی که به گفته خود بعد از شنیدن خبر تغییر شرایط ضامن و قبول افراد دیگر به جای کارمند رسمی دولت انگیزه بیشتری برای دریافت وام داشت در مراجعه به یکی از شعب یک بانک دولتی با بی‌اطلاعی کارمند شعبه مواجه شده است.
همان‌طور که این متقاضی وام بیان می‌کند کارمند شعبه وقتی متوجه درخواست وی شده به راحتی گفته است که این بخشنامه هنوز به شعبه ما ابلاغ نشده است.
کارمند شعبه مذکور به متقاضی وام تاکید کرده اگر وام می‌خواهد باید ضامن کارمند رسمی با گواهی کسر از حقوق داشته باشد.
این شهروند تهرانی که از نحوه برخورد کارمند بانک ناراضی بود در بخشی از صحبت‌های خود به نقل از مسئولان شعبه می‌گوید: این موضوع فقط در تلویزیون عنوان شده بود و جنبه عملی ندارد.

البته این دفعه اولی نیست که بانکی‌ها بخشنامه بانک مرکزی را انکار می‌کنند و به راحتی به مردم می‌گویند این خبرها فقط خبر است و جنبه دیگری ندارد.
ولی سوال اینجاست که چرا مقام ناظر بر عملکرد سیستم بانکی با وجود رویت این گزارش‌ها و این تخلفات اقدامی انجام نمی‌دهد تا دیگر مشابه این رفتارها در بانک‌ها مشاهده نشود.


*برداشتی جدید از بخشنامه بانک مرکزی

یکی از کارمندان بانکی آن هم از نوع دولتی درباره اجرای این بخشنامه در شعبه این بانک می‌گوید: ضامن کارمند رسمی همچنان برای دریافت و پرداخت وام در بانک‌ها معتبر است.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی هنوز بخشنامه مربوطه را به بانک‌های عامل ابلاغ نکرده است،‌ افزود: اما طبق آنچه به صورت شفاهی به بانک‌ها اعلام شده بانک‌ها می‌توانند از این پس ضمانت کارمند پیمانی شرکت‌های بزرگ را نیز قبول کنند.
این کارمند بانک دولتی ادامه داد: همچنین برخی اعلام کرده‌اند که دیگر گواهی کسر از حقوق برای ضمانت افراد در زمان پرداخت وام الزام نیست اما بانکی‌ها تاکنون این مورد را از زبان یک مقام مسئول در نظام بانکی نشنیده‌اند.
وی در توضیح مورد مذکور گفت: آنچه برای بانک و شعبه اهمیت دارد بخشنامه بانک مرکزی یا شعبه مرکزی آن بانک است و اخبار و روزنامه‌ها نقشی در سیاست‌گذاری‌های آنها ندارند.

به نظر می‌رسد این بار هم بانکی‌ها پیروز میدان هستند و تا زمانی که به قول خودشان بخشنامه رسمی و کتبی از مقامات مذکور به آنها ارسال نشود کار خودشان را انجام می‌دهند یعنی طبق روال سابق مردم برای دریافت یک وام ساده باید از مسیری که آنها مشخص می‌کنند رد شوند تا در صورت احراز صلاحیت و البته تشخیص و تایید روسای شعب موفق به دریافت وام شوند.
یکی از کارمندان بانک ضمن تاکید بر اینکه اصلا منابعی برای پرداخت تسهیلات وجود ندارد در واکنش به بخشنامه بانک مرکزی و موضع‌گیری مردم می‌گوید: آنچه شما شنیده‌اید بنده هم شنیده‌ام اما بانک مستندات شفاهی را قبول نمی‌کند فقط باید بخشنامه کتبی ارائه شود.

*اگر وام می‌خواهید نظر رئیس شعبه را جلب کنید

با گذشت زمان و افزایش ابزارهای نظارتی در بانک مرکزی این امید در ذهن همگان ایجاد شد که دیگر واسطه‌گری و ارتباطات فامیلی و غیرفامیلی نقشی در معاملات بانکی در خدمات آنها نداشته باشند اما هر چه زمان می‌گذرد و بیشتر با بانک‌ها سر و کار پیدا می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که همچنان برای راه افتادن امور و کارهایمان باید یک آشنای بانکی داشته باشیم.
اگر این آشنا از نوع رئیس شعبه باشد دیگر مشکلی در خدمات و البته دریافت تسهیلات بانکی برای شما پیش نمی‌آید به خاطر اینکه این روسای شعب هستند که تایید می‌کنند چه کسی می‌تواند وام بگیرد و چه کسی از این صلاحیت فاصله دارد. این موردی است که به تایید بانکی‌ها هم رسیده است.


یکی از آنها درباره شرایط ضامن و نحوه پرداخت وام بدون اینکه توضیحی در خصوص این موارد بدهند می‌گوید: همه امور وام گرفتن بستگی به نظر رئیس شعبه و شرایط ایشان دارد.
وی اضافه می‌کند: ممکن است آقای رئیس تشخیص دهد نیازی به ضامن کارمند رسمی نباشد و شاید برعکس و ایشان مایل باشند هر دو ضامن باید کارمند رسمی دولت با فیش کسر از حقوق باشد.
این کارمند بانکی با تاکید بر اینکه در برخی از موارد و البته در بسیاری از تقاضاها رئیس شعبه با پرداخت وام مخالفت می‌کند، افزود: آنچه اهمیت دارد این است که رئیس شعبه تعیین می‌کند به چه کسی و با چه شرایطی چه مبلغی وام پرداخت شود.
وی اضافه می‌کند: اینکه برخی می‌گویند ضامن کارمند رسمی پیش‌شرط اصلی پرداخت وام نیست مربوط به بانک‌های دولتی است و ارتباطی به بانک‌های خصوصی ندارد چرا که این بانک‌ها قوانین خودشان را دارند.

اما جستجویی در بین شعب بانک‌ها از نوع دولتی و خصوصی هر بار قانون نانوشته جدیدی را برای ما علنی می‌کند.
یکی از بانک‌ها پیش از اینکه بانک مرکزی بخشنامه بدهد تغییرات خود در شرایط ضامن را اعمال کرد و یکی دیگر بی‌توجه به امور جاری و روز سیستم بانکی غرق در قوانین نانوشته خود است.
برخی از بانک‌ها اصلا توجهی به قوانین سیستم بانکی ندارند و هر طور که روسای بانک و اعضای هیات مدیره تصمیم بگیرند به مردم خدمات بانکی ارائه می‌دهند.


*در یک سال آینده منتظر تغییر شرایط ضمانت باشید

یکی از این بانکی‌ها در واکنش به اینکه آیا بخشنامه بانک مرکزی در این شعبه اجرایی شده یا خیر؟ خیلی بی‌تفاوت می‌گوید: قبلا هم اگر فردی شرایط لازم را اخذ می‌کرد می‌توانست ضامن بازنشسته یا کسبه را به بانک معرفی کند.
وی می‌گوید: آنچه بانک مرکزی در صدا و سیما اعلام می‌کند حداقل یک سال زمان می‌برد تا به صورت رسمی و کتبی به بانک‌ها اعلام کرده و آنها را ملزم به اجرای سیاست‌های جدید نمایند.
این کارمند بانک با اشاره به صدور بخشنامه‌های متفاوت و متعدد بانک مرکزی اضافه می‌کند بسیاری از این اخبار و بخشنامه‌ها فقط در حد حرف بوده و ارزش دیگری ندارند.
وی ادامه می‌دهد بارها مشاهده شده طرحی که در دست بررسی و تحقیق بوده توسط مسئولان بانکی اعلام می‌شود ولی این طرح بعد از ماه‌ها تازه به تصویب سیاست‌گذاران رسیده و بعد از طی مراحل اداری و گذشت مدت زمانی خاص به بانک‌های عامل ابلاغ می‌شود.


*برق خوشحالی در چشمان مردم نیامده پرید

ناگفته نماند که بانک مرکزی هم با این بخشنامه‌ها خبرهای خوش خود درباره شرایط جدید وام بانکی شور و هیجان خاصی بین مردم راه انداخت و بسیاری از آنها را روانه شعب کرد.
به گفته یک کارمند بانکی از زمانی که این بخشنامه در رسانه‌ها اعلام شده هر روز مردم برای دریافت وام به شعبه مراجعه می‌کنند اما پاسخ منطقی نمی‌گیرند.
وی با تاکید بر اینکه هیچ بخشنامه‌ای برای تغییر شرایط و یا تسهیل آن به شعب ابلاغ نشده است، گفت: بهتر بود قبل از اینکه این مسئله رسانه‌ای شود مسئولان مربوطه آن را به بانک‌ها ابلاغ می‌کردند و آنها را در جریان کار می‌گذاشتند.
این کارمند ادامه داد: من هم یک شهروند هستم و حال مردم را درک می‌کنم می‌دانم چقدر سخت است یک ضامن دولتی پیدا کنی که حاضر شود ضمانت شما را به عهده گیرد اما به هر حال ماموریم و معذور.

*ضامن کارمند رسمی "وحی مُنزل" سیستم بانکی است

یکی از این بانکی‌ها با تاکید بر اینکه بخشنامه بانک مرکزی از ارزش کارشناسی برخوردار نیست، می‌گوید: حتما باید ضامن کارمند رسمی دولت باشد تا بانک از بازگشت پول خود اطمینان پیدا کند.
وی با بیان اینکه در برخی از موارد مشاهده شده ضامن کارمند رسمی هم از پرداخت اقساط وام خودداری می‌کند، افزود: اگر فردی ماشین داشته باشد ماشین خود را 60 قفله هم نماید وقتی دزد در کمین آن باشد بالاخره یک روز ماشین وی دزدیده می‌شود اما اگر در کنار ماشین 60 قفله ماشینی بدون قفل باشد دزد ترجیح می‌دهد به سراغ ماشین دوم برود.
این کارمند بانکی مثال مذکور برای ماجرای وام گرفتن از بانک‌ها با ضامن کارمند رسمی مطرح کرد و ادامه داد: تمام این موارد بستگی به خود فرد دارد اگر بخواهد قسط را پرداخت می‌کند و اگر نخواهد هم پرداخت نمی‌کند.
و این بود ارتباط ضامن کارمند رسمی با ماشین 60 قفله؛ به هر حال آنچه که از صحبت‌های این کارمند برداشت شد این بود که تنها قوت قلب بانک‌ها ضمانت کارمند رسمی دولت است.


*ضامن کارمند نداشتم بیخیال وام ازدواج شدم

یک شهروند تهرانی درباره وضعیت موجود در سیستم بانکی می‌گوید: برای ازدواج می‌خواهم وام بگیرم اما به هر دری می‌زنم و به هر بانکی می‌روم می‌گویند باید ضامن داشته باشی که کارمند رسمی و دارای فیش کسر از حقوق باشم.
وی با بیان اینکه در نزدیکان خود کارمند رسمی ندارم افزود: اگر فردی ضامن کارمند نداشته باشد چکار باید بکند؟! با این تفاسیر یا باید از وام گرفتن منصرف شود و البته دیگر بایدی در کار نیست و به صورت کلی نباید امیدی به وام گرفتن داشته باشد.
وی افزود: زمانی که شنیدم بانک مرکزی اعلام کرد دیگر نیازی به کارمند رسمی نیست دوباره به شعبه نزدیک محل زندگی‌ام رفتم ولی باز هم خبر خوشی نشنیدم و نشنیدم.
این متقاضی دریافت وام گفت: وقتی به کارمند شعبه خبر بانک مرکزی را گفتم لبخندی زد و با کنایه گفت از این خبرها روزی هزار بار مطرح می‌شود.


*آقای بهمنی به فکر مردم هم باشید

یک بازنشسته تهرانی نیز که در دریافت وام از بانک‌ها ناموفق بوده به خبرنگار فارس می‌گوید: برای خرید جهیزیه دخترم خواستم از بانک وام خرید کالا بگیرم ولی چون کارمند رسمی در اطرافیانم ندارم هنوز موفق به این امر نشده‌ام.
وی می‌گوید: یکی از آشنایانم در تلویزیون شنیده بود آقای بهمنی رئیس کل بانک مرکزی به مردم گفته از این به بعد می‌توانند به راحتی از بانک‌ها وام بگیرند بدون اینکه دغدغه ضامن داشته باشند.
این مرد میانسال از خبرنگار فارس خواست تا پیغام وی را به بهمنی برساند.
پیغام این شهروند بازنشسته این بود که آقای بهمنی لطفا فکری به حال مردمی که ضامن کارمند رسمی دولت ندارند هم بکنید بالاخره افراد زیادی که نیازمند وام هستند قشر ضعیف جامعه‌اند.

براساس این گزارش روز گذشته بار دیگر محمود بهمنی به مردم اطمینان داد که این بخشنامه جنجالی صحت دارد و بر قوت خود باقی است؛ وی با تأکید براینکه بانک مرکزی بار دیگر این بخشنامه را به بانک‌ها فرستاده و آنها را ملزم به اجرای مندرجات در آن به خصوص قبول ضمانت افرادی که کارمند رسمی دولت نیست کرده است، گفت: مردم اگر دیدند تخلفی در این خصوص روی می‌دهد به من نامه بزنند.
اما آقای بهمنی باید به بانک مرکزی یادآوری کنیم که امروزه تمامی شعب بانک‌ها از اجرای این بخشنامه امتناع می‌کنند و طبق آنچه در این گزارش آمده قوانین نانوشته‌ای را در زمان پرداخت تسهیلات برای مردم وضع می‌کنند.
از آقای رئیس کل بانک مرکزی و همچنین قائم مقام ایشان که در حوزه نظارت حضور قابل توجهی دارند باید خواهش کنیم که این مورد را به صورت جدی رصد کنند؛ خبرگزاری فارس هم اعلام آمادگی می‌کند که نام و آدرس شعبه این بانک‌ها را در صورت نیاز در اختیار بانک مرکزی قرار دهد.
این آشفتگی در شعب بانک‌ها در این ماه‌ها به حدی رسیده که به ندرت می‌توان شعبه‌ای را پیدا کرد که وام بانکی‌ دهد چه رسد به اینکه ضمانت افراد غیر کارمند رسمی را برای پرداخت وام قبول کند!
نیمه اول امسال که تمام شد امیدواریم مقام محترم بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها تغییر رویه‌ای در این خصوص انجام دهند و کمی هم به نیازهای مردم توجه داشته باشند.

گزارش از: فاطمه محمدی

انتهای پیام/حمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616000151

   


فارس گزارش می‌دهد:
افزایش قیمت نهاده‌ها و واردات بی‌حساب و کتاب بلای جان دامداران

خبرگزاری فارس: افزایش قیمت نهاده‌ها، واردات بی حساب و کتاب گوشت قرمز، مشکل وام‌های زود‌بازده و افزایش هزینه‌ها مهم‌ترین چالش‌های پیش روی دامدارانی است که به بیان درد دل‌های خود با خبرنگار فارس پرداختند.

خبرگزاری فارس: افزایش قیمت نهاده‌ها و واردات بی‌حساب و کتاب بلای جان دامداران

دامپروری یکی از صنایع مهم کشور بوده که با امنیت غذایی جامعه در ارتباط است و با توجه به موقعیت کشور ما از اهمیت بسزایی برخوردار است. اما در سال‌های اخیر این صنعت خصوصا در شهرستان ورامین که یکی از قطب‌های مهم دامپروری در کشور است با مشکلاتی مواجه شده که موجب کاهش تولید گوشت قرمز شده است. از این رو به بررسی این موضوع می‌‌پردازیم.
محمدیان از دامداران پرواری منطقه ورامین که بیش از 10 سال در این شغل فعالیت می‌کند درباره مشکلات دامپروری می‌گوید: افزایش قیمت نهاده‌های دام، کاهش تقاضای گوشت قرمز، واردات بی‌رویه، بالا بودن قیمت داروها و وجود بیماری‌های دامی که همزمان با ورود دام زنده از کشورهای همسایه وارد کشور شده همگی موجب کاهش قابل توجه تولید گوشت قرمز شده است و اغلب دامداران منطقه یا به طور کامل دامپروری را تعطیل کرده‌اند یا تا میزان بسیار زیادی تولید را کاهش داده‌اند.

*افزایش قیمت نهاده‌ها

این دامدار ورامینی معتقد است: قیمت نهاده‌های دامی بین 30 تا 50 درصد از ابتدای تابستان تاکنون افزایش داشته است. مثلا قیمت سبوس از 260 تومان به حدود 330 تومان رسیده و جو از 370 تومان به 480 تومان رسیده و در واقع در حال حاضر قیمت جو از گندم فراتر رفته که این موضوع بی‌سابقه است.
وی ادامه داد: در حال حاضر انبارهای دولت خالی از نهاده‌هاست برخلاف سالهای گذشته که کمبود را با جو وارداتی جبران می‌کردند و در حال حاضر بخشی از مصرف به جای جو به سمت گندم کشیده شده است؛ چرا که قیمت گندم حدود 100 تومان از جو پایین‌تر است.
محمدیان می‌گوید: بعد از هدفمندی یارانه‌ها هیچ نهاده‌ای به طور یارانه‌‌ای در اختیار ما قرار نگرفته و گندمی که دولت قرار بود به عنوان کمک با قیمت 280 تومان به دامداران اختصاص پیدا کند، نیز به دست ما نرسید.
جهاد کشاورزی منطقه هم در این باره می‌گوید ما مسئله را به مسئولین اطلاع داده‌ایم و منتظر تصمیم آنها هستیم.

*واردات گوشت قرمز

این دامدار می‌گوید: اگر نهاده‌های دامی با قیمت مناسب به دست تولید‌کننده برسد، گوشت قرمز با قیمت مناسب به دست مشتری خواهد رسید و نیازی به واردات نیست. اما در حال حاضر با وجود واردات، تولید داخل با ضرر روبه‌روست و در همین یک ماه اخیر دامدارانی که دام خود را فروخته‌اند، جایگزین نکرده‌اند. واردات یک مسکن موقتی است که در حال حاضر تنها موجب خودداری دامداران از تولید شده است.

*وام‌های زود‌بازده

محمدیان در خصوص وام‌های زود بازده دولت به دامداران می‌گوید: جهاد کشاورزی مدعی است که وام‌ها با سود 12 درصد داده می‌شود در صورتی که بانک عامل سود را 14 تا 17 درصد عنوان می‌کند و زمانی که این مشکل را به جهاد گزارش می‌کنیم می‌گوید این کار غیرقانونی است.

*افزایش هزینه‌ها

این دامدار معتقد است: هزینه حمل و نقل، آب، برق، گاز و دستمزد کارگر افزایش پیدا کرده و هیچ یک از این هزینه‌ها جبران نشده ضمن اینکه بازار فروش دام نسبت به سال گذشته ضعیف شده است.
در این باره با رئیس یکی از شرکت‌های تعاونی دامداران شهرستان ورامین گفتگو کردیم.
وی می‌گوید: واردات گوشت به طور گسترده توسط ارگان‌های دولتی و تعاونی‌های آنها و همچنین شرکت‌های بزرگ خصوصی صورت گرفته و در حال حاضر انبارها پر از گوشت وارداتی است و به محض اینکه قیمت گوشت قرمز کوچکترین تغییری می‌کند به سرعت وارد بازار می‌شود. این درحالیست که تولید کننده نمی‌تواند گوشت را بفروشد چون قیمت تمام شده گوشت برای دامدار با قیمت‌های جدید نهاده‌ها بالاتر از گوشت وارداتی است.
وی ادامه می‌دهد: از هر سه واحد دامداری‌ که در شهرستان ورامین وجود دارد دو دامداری تعطیل شده است.

به گفته این فعال صنعت دامپروری، مشکل دیگر دامپروی وجود دلالان و واسطه‌ها در این بخش است. بنا بود دولت بعد از هدفمندی یارانه‌ها به تدریج به دامداران یارانه پرداخت کند اما این کار تاکنون انجام نشده و دامداران با مشکلات عدیده مواجهند و هیچ حمایتی در این زمینه صورت نگرفته است.
این رئیس تعاونی می‌گوید: قیمت نهاده‌ها مثلاً ابتدای مرداد قیمت سبوس 245 تومان بود در حالیکه امروز سبوس حدود 320 تومان معامله می‌شود و قیمت جو به 455 تومان رسیده و یونجه که سال گذشته 250 تومان بود به 400 تومان رسیده است.
یکی از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نهاده های دامی در ورامین هم با بیان اینکه قیمت نهاده ها حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشته گفت:امسال برداشت جو در کشور کاهش زیادی داشته که همین امر موجب افزایش قیمت این نهاده به ۴۸۰ تومان شده است.
قیمت سبوس هم پس از هدفمندی یارانه ها به دلیل کم شدن تولید گندم افزایش پیدا کرده و گندم هم در حال حاضر حدود ۴۰۰ تومان معامله می شود.این در حالی است که هیچ گونه یارانه ای در این خصوص به دامداران داده نشده است.
وی گفت: مشکل امروز دامداران گوشتی، یکی نبودن بازار فروش دام نسبت به مدت مشابه سال گذشته و دیگری نداشتن توان نگهداری دام توسط دامداران به دلیل افزایش قیمت نهاده هاست.

انتهای پیام/حمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616000271

   


بررسی عملکرد اقتصادی دولت با محوریت مطالبات رهبری -14
پژویان: تقویت بخش تولید در هدفمندی یارانه‌ها هم مغفول مانده است

خبرگزاری فارس: رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه عدم توجه به بخش تولید حتی در هدفمند سازی یارانه ها نیز مشاهده می شود، گفت: در این طرح برنامه‌ای منسجم برای ارتقاء تولید به کار گرفته نشده است.

خبرگزاری فارس: پژویان: تقویت بخش تولید در هدفمندی یارانه‌ها هم مغفول مانده است

جمشید پژویان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا»، ضمن بیان این مطلب که برای محقق شدن شعار جهاد اقتصادی باید مسئولان نقشه راه مشخصی را ترسیم کنند، اظهار داشت: در این نقشه راه می توان با ترکیب سیاست‌ها و هماهنگی میان سه قوه به خصوص انتخاب سیاست‌های اقتصادی صحیح، به موفقیت‌های چشم گیری در کشور دست یافت.
وی با اشاره به اینکه نگاه غیرسیاسی به عملکرد تمام دولت‌ها نشان از عدم تحقق برخی از وعده‌های آنها دارد، گفت: به عقیده بنده علت اساسی عدم اجرای وعده‌های مسئولین طی دهه‌های اخیر، نبود یک سیستم کنترل کننده در ارزیابی فعالیت بخش‌های مختلف است.
به گفته پژویان، وجود یک سیستم کنترل کننده قوی با ارزیابی شعار‌های دولت‌ در دوره‌های مختلف و انطباق آن با واقعیت‌های موجود می‌تواند در توسعه و پویایی اقتصاد کشور تا حد قابل توجهی مؤثر باشد.

*عدم باور مدیران در شفاف سازی عملکرد 

رئیس شورای رقابت ضمن انتقاد از نبود چنین سیستم نظارتی در کشور، افزود: البته دراین میان نمایندگان مجلس‌ نیز در دوره‌های مختلف به دلیل نگاه کوتاه مدت و محدودیت دوره نمایندگی خود بیشتر به دنبال رضایت حوزه انتخابی خود هستند تا نگاهی ملی و بلند مدت به برنامه های اجرایی داشته باشند.
پژویان به نقش رسانه‌ها در بررسی وعده‌های مسئولین در نظام‌های دموکراسی اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها با دیدگاه مستقل و بی طرف مورد استقبال و اعتماد مردم هستند به صورتی که اثرگذاری بیشتری را در مطالبه منافع ملی از مسئولین کشور خواهند داشت.
وی در خصوص شعارهای مختلف دولت و عدم تحقق آنها به خبرنگار فارس، اظهارداشت: تاکنون هیچ دولتی نبوده است که شعار عدالت، توزیع درآمد وجلوگیری ازمفاسد اقتصادی را اعلام نکرده باشد اما متأسفانه به دلیل آنکه این مفاهیم گستردگی عمیقی دارند باید گفت در بیشتر موارد دولت ها قادر به اجرای کامل آنها نخواهند بود.
رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه در برخی از موارد شعار دولت‌‌ ها در درون خود آنها نفوذ پیدا می‌کند، افزود: بنده معتقدم برای پیگیری عملکرد بخش های مختلف کشور باید فعالیت آنها در زمان های مختلف مورد نقد قرار گیرد تا به واسطه آن راهکارهای مناسبی برای اجرای برنامه‌ها انجام شود.
وی ضمن بیان این مطلب در کشور مدیران در روند اجرای وظایف خود به هیچ مرجعی پاسخ نمی‌دهند، افزود: اگر مدیران بدانند که در مورد برنامه‌ها و وعده‌های ارائه شده خود باید به بخش‌ های مختلف کشور به خصوص مردم جواب پس بدهند به طور حتم در عملکرد خود تجدید نظر خواهند کرد.
به گفته وی، به عنوان نمونه بنده درچند سال گذشته به تکرار پیشنهاد اصلاح اصلاحات مالیاتی را در برنامه های مختلف رسانه‌ای مورد نقد قرار داده‌ام اما به دلیل عدم توجه مسئولان این طرح اجرا شود. البته در سال های بعد با محرز شدن عواقب نامناسب این طرح صحت مطالب مطروحه مورد تأیید قرار گرفت.

*تأثیر نبود سیستم های کنترلی بر عدم تحقق وعده‌های مسئولین

به گفته وی، در کشور‌های توسعه یافته بخش‌های کنترلی مسئولیت نظارت بر اجرای برنامه‌های نهاد‌های مختلف کشور را برعهده دارند به نحوی که اگر نگاه‌ این بخشها تا حد زیادی به سمت محلی گرایش پیدا کند و از دیدگاه منافع ملی منحرف شود نهادهای مربوطه از سوی این سیستم‌های کنترلی مورد نقد قرار خواهند گرفت.
وی ضمن تأکید براینکه وجود نهاد‌های مذکور درکشورهای توسعه یافته؛ مجلس و دولت را ملزم به حرکت درجهت منافع ملی با دیدگاه‌های بلند مدت کرده اضافه کرد: کشور ما فاقد چنین سیستم‌های کنترلی است البته مجمع تشخیص مصلحت نظام تا حدودی می‌تواند این وظیفه را انجام دهد مشروط بر اینکه برخی از وظایف آن تغییر و فقط منوط به موارد ارجاعی نباشد.
به گفته پژویان، شورای نگهبان نیز تا حدودی می تواند این امر را انجام دهد اما این نهاد به دلیل ساختار و دیدگاه تخصصی حقوقی و شرعی خود قادر به نگاهی ملی و بلند مدت به قوانین معمولی مورد تصویب مجلس نخواهد بود.
رئیس شورای رقابت ضمن بیان این مطلب که لازمه وجود یک سیستم کنترلی در سطح کشور تغییرات ساختاری است، گفت: با محقق شدن این امر مجموعه حاکمیت که شامل سه قوه است بیشتر به نگاه‌های بلند مدت گرایش پیدا خواهند کرد.

*افزایش درآمدهای نفتی و گسترش واردات

پژویان درادامه این گفت‌و‌گو به تأکیدات مقام معظم رهبری درکاهش وابستگی کشور به محصولات وارداتی اشاره کرد و افزود: با نگاهی به تاریخ اقتصادی کشور ظرف 60 سال گذشته مشاهده می شود هر زمان که درآمدهای نفتی کشور با افزایشی روبه رو بوده هم راستای آن گرایش به سمت وارادات برای جلوگیری از افزایش تورم و کسب رضایت مردم در کوتاه مدت نیز صورت گرفته است.
به گفته وی، عدم توجه به واحد‌های تولیدی در کشور سابقه چندین ساله دارد البته اقداماتی درسال‌های اخیر برای تقویت واحد‌های تولیدی انجام شده اما به دلیل آنکه این فعالیت‌ها ساختاری و کلیدی نبوده به موفقت های قابل توجهی منتهی نشده است.
وی ارائه یارانه به بخش‌های تولید را سیاستی مؤثر برای تقویت این بخش از اقتصاد کشور ندانست و عاملی برای انحراف آنها عنوان کرد به نحوی که این کارشناس اقتصادی معتقد است با ارائه این منابع به مزیتی‌های تولیدی توجه ویژه‌ای نمی‌شود.

*هدفمند سازی یارانه‌ها و عدم توجه به بخش های تولیدی

پژویان با اشاره به اینکه عدم توجه به بخش تولید حتی در قانون هدفمند سازی یارانه ها نیز مشاهده می شود، اظهار داشت: در طرح هدفمند سازی یارانه ها بخش مصرف از منابع مناسبی برخوردار و حتی اثرات مثبتی را نیز در توزیع درآمدها کسب کرده اما در زمان گرایش این طرح به سمت تولید مشاهده می‌شود که برنامه ای منسجم از سوی مسئولین برای ارتقاء آن به کار گرفته نشده است.
به گفته وی در شرایط فعلی، بیشتر حجم تولیدات صنعتی با وزارت صنایع است درحالی که این امر به هیچ عنوان ارتباطی با وزارت صنایع ندارد.
رئیس شورای رقابت در ادامه ضمن انتقاد به عدم وجود نگاه یکپارچه و کلی در مجموعه ساختار سیاست گذاری‌های کشور افزود: سیاست‌های اقتصادی خارج از اختیارات قوه مجریه بوده و منوطه به وزارتخانه‌ خاصی نیست زیرا این بخش ها با ارائه سیاست‌های غیر تخصصی و بعضاً خلاف منافع اقتصاد بلند مدت کشور تا حد قابل توجهی در کندی رشد اقتصاد نقش ایفاء می‌کنند.

*باید میان وظایف اجرایی و سیاست گذاری مسئولان تفکیک قائل شد

وی به عنوان نمونه وضعیت دهه 60 کشور را مثال زد و گفت: در این دهه بخش صنعت، سیاست‌های ارز دولتی برخی سرمایه گذاری‌ها را بر عهده وزرات صنایع قرار داده بود که در نهایت این وزارتخانه به واسطه آنکه به هیچ عنوان مسئول سیاست گذاری موضوع مربوطه نبود میلیاردها دلار از منابع ملی را به خارج از کشور واگذار کرد.
این کارشناس اقتصادی در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر نیز حتی بحثی در خصوص ارائه وام های ارزان از سوی وزارت صنایع در سطح کشور مطرح است که این امر به عقیده بنده یک سیاست صددرصد غلط محسوب می شود چراکه منابع بانکی کشور هدر رفته و در نهایت اقتصاد ملی به اهداف مورد نظر خود در آینده دست پیدا نخواهد کرد.
به گفته پژویان عمده کارشناسان معتقدند برای کمک به بخش صنعت و نوسازی آن باید از طریق نظام مالیاتی و سیستم استهلاک عمل کرد اما در کمال تأسف با وجود آنکه این ایده را فردی رد نمی‌کند هیچ اقدامی برای محقق شدن آن نیز از سوی مسئولین انجام نمی‌شود.
وی ضمن بیان این مطلب که استفاده از تجربیات سایر کشو‌ها در تقویت بخش‌های مختلف اقتصادی می تواند راه گشای بسیاری از مشکلات بخش تولید و صنعت کشور باشد، تصریح کرد: کشور نیازمند یک جایگاه برای سیاست‌گذاری اقتصادی در رأس حکومت است چراکه مطالعه عملکرد کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نشان می دهد تمام آنها یک تیم کاملاً متخصص اقتصادی برای رصد وضعیت کشور خود به کار گرفته‌اند.
پژویان ادامه داد: تیم های مذکور با ارائه پیشنهاد‌های مختلف برای حل معضلات اقتصادی اقدامات مؤثری را انجام می‌دهند.
به گفته وی، در کشور ما نیز باید میان تخصص اجرایی وزارتخانه‌های مختلف و سیاست گذاری‌ها تفکیک به وجود آید به این صورت که پیشنهادات اقتصادی باید از سوی کسانی که مطالعه علمی و تجربه کافی دارند صورت گیرد.
انتهای پیام/حمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616001320

   


دایی:
یک امتیاز با دست خودمان تقدیم شهرداری کردیم

خبرگزاری فارس: سرمربی راه‌آهن شهرری گفت: با دست خودمان دو امتیاز از دست داده و یک امتیاز تقدیم شهرداری تبریز کردیم.

خبرگزاری فارس: یک امتیاز با دست خودمان تقدیم شهرداری کردیم

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، علی دایی دیشب بعد از بازی تیمش مقابل  شهرداری تبریز در کنفرانس خبری اظهار داست:  ابتدای نیمه دوم  چند فرصت خوبی گلزنی را به دست آوریم که با بدشانسی و خودخواهی مهاجمان تیم، این موقعیت‌ها تبدیل به گل نشد و اگر یکی از این فرصت‌ها به ثمر می‌رسید، کار شهرداری با دریافت سه گل تمام شده و ما به سه امتیاز بازی دست می‌یافتیم.
دایی افزود: من به بازیکنان تیمم هشدار داده بودم که تیمی که دو گل عقب است، بسیار خطرناک بوده و با زدن یک گل انگیزه یافته و گل‌های بعدی را به ثمر می‌رساند.
سرمربی تیم راه آهن اظهار داشت: ما آغاز خوبی در این بازی داشتیم و می‌دانستیم شهرداری تبریز در دقایق ابتدایی بازی فاقد انسجام لازم تیمی بوده و با همین شناخت موفق شدیم با دو گل از میزبان پیشی گیریم.
دایی در بخش دیگر سخنان خود خطاب به کارشناسان  فوتبال عنوان کرد: در کجای دنیا موقعی که مهاجم تیمی با دروازه‌بان حریف تک به تک  می‌شود داور مسابقه سوت زده و به بازیکن خاطی  که روی مهاجم خطای کرده کارت نشان می‌دهد.
سرمربی سابق تیم ملی ایران تعویض‌های تیمش را اجباری خوانده و افزود: باجلان به دلیل مصدومیت از میدان خارج کرده و شیری را جایگزین وی کردم.
دایی در مورد تماشاگران شهرداری اظهار داشت: من به تماشاگران تیم شهرداری تبریز احترام می‌گذارم و امیدوارم تیمشان در ادامه راه موفق باشد.
دایی در مورد اینكه داور بازی موقعیت مسلم این تیم را در پایان بازی از آنها گرفت گفت: یك موقعیت بسیار خطرناك را داشتیم اما داور با سوت خود آن را از ما گرفت. آقای عسگری بدون اینكه بازی‌ها را نگاه كند نسبت به مربیان جبهه می‌گیرد. این اشتباهات فاحش داوری را در هیچ جای دنیا شاهد نیستیم و فقط در ایران اتفاق می‌افتد.
تیم راه آهن شهر ری در هفته ششم لیگ برتر فوتبال کشور در مقابل شهرداری تبریز به تساوی دو بر دو دست یافت. با این تساوی مجموع امتیازات راه آهن به عدد هفت افزایش یافت.
انتهای پیام/ص20منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900618000056

   


پایان طرح واكسیناسیون سراسری تب برفكی در آذربایجان‌شرقی

خبرگزاری فارس: مدیركل دامپزشكی آذربایجان‌شرقی گفت: طرح واكسیناسیون سراسری و همزمان بیماری تب برفكی در آذربایجان‌شرقی پایان یافت.

خبرگزاری فارس: پایان طرح واكسیناسیون سراسری تب برفكی در آذربایجان‌شرقی

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی اداره كل دامپزشكی آذربایجان‌شرقی، بهراد زندیه از واكیسناسیون 350 هزار رأس گاو، گوساله و گاومیش در جریان طرح واكسیناسیون سراسری و همزمان بیماری تب برفكی در استان خبرداد.
مدیركل دامپزشكی استان آذربایجان‌شرقی گفت: طی مرداد ماه سال‌جاری 350 هزار رأس گاو، گوساله و گاومیش در استان علیه بیماری تب برفكی واكسینه شدند.
وی افزود: به دنبال برخی تغییرات جزئی در برنامه كنترل و پیشگیری از بیماری تب برفكی از سوی سازمان دامپزشكی كشور مقرر شده تا هر سال واحدهای صنعتی دامداری سه بار و واحدهای روستایی و بومی نیز هر ساله دو بار زیرپوشش برنامه واكسیناسیون قرار گیرند.
مدیركل دامپزشكی استان آذربایجان‌شرقی خاطرنشان كرد: در حال حاضر با اعمال این تغییرات، بیماری در استان تحت كنترل بوده و تعداد كانون‌های بیماری به شدت كاهش یافته و محدود شده است.
وی، از دامداران، دامپروران و روستاییان درخواست كرد تا با رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه‌ای از بروز و شیوع بیماری در بین دام‌های خود جلوگیری کنند.
انتهای پیام/ص30منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900617000466

   


اشتباهات داوران ایرانی را هیچ جای دنیا شاهد نیستیم
دایی: عسگری بازی‌ها را نمی‌بیند و علیه مربیان جبهه می‌گیرد

خبرگزاری فارس: سرمربی تیم فوتبال راه‌آهن گفت: نایب رئیس كمیته داوران بازی‌های لیگ را نگاه نمی‌كند و علیه مربیان جبهه می‌گیرد.

خبرگزاری فارس: دایی: عسگری بازی‌ها را نمی‌بیند و علیه مربیان جبهه می‌گیرد

به گزارش خبرگزاری فارس، علی دایی پس از تساوی 2 بر 2 مقابل شهرداری تبریز اظهار داشت: شروع خوبی در نیمه اول داشتیم و توانستیم 2 گل به حریف بزنیم و از فرصت‌ها خوب استفاده كنیم اما در نیمه دوم با بی‌دقتی مواجه شدیم و موقعیت‌ها را از دست دادیم.
وی افزود: وقتی به رختكن رفتیم به بازیكنان گفتم كه این خطرناك‌ترین نتیجه برای شهرداری است و احتمال دارد آنها نیمه دوم را هجومی آغاز كنند و به نتیجه مساوی راضی باشند، دقت كنید تا این نتیجه را حفظ كنیم، اما برعكس صحبت‌های من آنها گل اول را به ثمر رساندند و با روحیه گرفتن كار را به تساوی كشاندند.

سرمربی راه‌آهن گفت: این نتیجه فوتبال بارها رخ داده است، به هر حال یك امتیاز هم خوب است اما در آینده باید بهتر شویم.
دایی در مورد اینكه داور بازی موقعیت مسلم این تیم را در پایان بازی از آنها گرفت گفت: یك موقعیت بسیار خطرناك را داشتیم اما داور با سوت خود آن را از ما گرفت. آقای عسگری بدون اینكه بازی‌ها را نگاه كند نسبت به مربیان جبهه می‌گیرد. این اشتباهات فاحش داوری را در هیچ جای دنیا شاهد نیستیم و فقط در ایران اتفاق می‌افتد.

سرمربی راه‌آهن در مورد شعار تماشاگران علیه او عنوان كرد: تنها می‌توانم بگویم كه تماشاگران شهرداری خوب هستند و برای آنها آرزوی موفقیت می‌كنم.
انتهای پیام/دمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900617000761

   


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان:
کتابخانه‌های مشارکتی اساس نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی است

خبرگزاری فارس: مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان گفت: راه‌اندازی كتابخانه‌های مشاركتی پایه و اساس توسعه فرهنگ كتابخوانی در جامعه است.

خبرگزاری فارس: کتابخانه‌های مشارکتی اساس نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی است

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج عطاءالله رستگار در مراسم  اختتامیه ششمین گردهمایی كتابخانه‌های مشاركتی كشور در مریوان، برگزاری اینگونه گردهمایی‌ها را در توسعه كتابخانه‌ها مهم ارزیابی كرد و گفت: نیل به اهداف مشخص و اثرگذار باید در اولویت برگزاری این گونه برنامه‌ها باشد.
وی گفت: نهاد فرهنگی كتابخانه‌های عمومی از اركان توسعه فرهنگی جامعه است و متولیان آن باید با احساس مسئولیت در راستای توسعه بیش از پیش كشور گام‌های اساسی بردارند.
رستگار تصریح كرد: نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور با تلاش فراوان و با اجرای برنامه‌های كاربردی سعی كرده فرهنگ كتابخوانی را در میان اقشار مختلف جامعه نهادینه كند.
وی سفر مقام معظم رهبری در سال 88 به استان كردستان را نقطه عطفی در توسعه استان ذكر كرد و افزود: پس از این سفر تاریخی بسیاری از بخش‌ها به ویژه كتابخانه‌های عمومی استان در تمامی شاخص‌ها با پیشرفت‌های خیره‌كننده‌ای همراه شده است.
مدیركل كتابخانه‌های عمومی استان كردستان راه‌اندازی كتابخانه‌های مشاركتی را در توسعه فرهنگ كتابخوانی مهم برشمرد و گفت: این اقدام میزان دسترسی مردم به كتاب و فضاهای كتابخانه‌ای را در شهرها و روستاها افزایش می‌دهد.
مدیركل مشاركت‌ها و شهرداری‌های نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور نیز در این جلسه از روند برگزاری گردهمایی تجلیل كرد و افزود: استان كردستان در راه‌اندازی كتابخانه‌های مشاركتی در كشور بسیار موفق عمل كرده است.
علی غیاثی‌ندوشن عنوان كرد: امیدواریم كه با برگزاری این گونه برنامه‌ها در توسعه فرهنگی كتابخوانی در كشور نقش موثری ایفا كنیم.
در پایان این مراسم از پنج كارشناس برتر كتابخانه‌های مشاركتی و شهرداری‌های نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور تقدیر شد.
ششمین گردهمایی كتابخانه‌های مشاركتی پس از دو روز در شهرستان مریوان پایان یافت.
استان كردستان در حال حاضر دارای 46 كتابخانه عمومی نهادی و 76 كتابخانه عمومی مشاركتی است.
انتهای پیام/صا30منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900617000289

   


نیکزاد اعلام کرد:
آغاز ساخت قطعات دو و سه آزاد‌راه تهران‌شمال با تغیر مسیر این دو قطعه

خبرگزاری فارس: وزیر راه و شهرسازی از آغاز عملیات اجرای قطعات دو و سه آزاد‌راه تهران‌شمال از ماه آینده خبر داد و گفت: مسیر قطعات دو و سه این پروژه نیز احتمالاً نسبت به مسیر مطالعه شده قبلی تغییر می‌کند.

خبرگزاری فارس: آغاز ساخت قطعات دو و سه آزاد‌راه تهران‌شمال با تغیر مسیر این دو قطعه

به گزارش ‌خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» علی نیکزاد در جمع خبرنگاران، در خصوص آزاد‌راه تهران _ شمال، اظهار داشت: این آزاد‌راه 121 کیلومتر است که قطعه چهار آن از مرزن‌آباد به چالوس به طول 22 کیلومتر در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و قطعه اول از تهران تا شهرستانک 33 کیلومتر است که سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید؛ این دو قطعه توسط بنیاد مستضعفان در حال ساخت است.
وی خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های انجام شده وزارت راه و شهرسازی و به دلیل طولانی شدن زمان اجرای پروژه قطعات دو و سه این آزاد‌راه که دارای طول 68 کیلومتر است، طی توافق با بخش خصوصی و بنیاد، مقرر شد با کنسرسیومی از کسانی که قبلاً در این کشور امتحان خود را برای اجرای پروژه‌ها پس داده‌اند، برای اجرای قطعات دو و سه قرا‌داد ببندیم
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این افراد همان افرادی هستند که پروژه‌های مهمی را نظیر خرم‌آباد _ پل زال، آزاد‌راه تهران _ پردیس، آزاد‌راه ساوه _ همدان و از این قبیل انجام داده‌اند.
نیکزاد با اشاره به اینکه توافق کرده‌ایم اجرای قطعات دو و سه به صورت مشارکتی توسط کنسرسیوم انجام شود، اظهار داشت: فعلاً این کنسرسیوم پیشنهاد داده‌ است 75 درصد هزینه اجرای پروژه برعهده آنها و 25 درصد بر عهده وزارت راه و شهرسازی باشد اما به نظر اینجانب اجرای این دو قطعه به صورت bot بهتر خواهد بود.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ظرف یک ماه آینده عملیات اجرای قطعات دو و سه آغاز خواهد شد و مسیر قطعات دو و سه این پروژه نیز احتمالاً نسبت به مسیر مطالعه شده قبلی تغییر می‌کند.
نیکزاد خاطرنشان کرد: عزم وزارت راه و ترابری راسخ است که طی سه سال آینده این پروژه به اتمام برسد یعنی در زمان دولت دوم احمدی نژاد این پروژه پیشرفت مناسبی داشته باشد.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این پروژه طی 20 سال اخیر مباحث خاصی داشت، تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی قطعات دو و سه را به بخش خصوصی و احتملاً به صورت bot (طراحی، اجرا و بهره‌برداری) واگذار خواهد کرد.
نیکزاد خاطرنشان کرد: بنیاد مستضعفان در سال جاری و سال آینده قطعات یک و چهار را به اتمام می‌رساند و از ماه آینده عملیات اجرایی قطعات دو و سه آغاز شد.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قطعا ظرف سه سال آینده این پروژه به اتمام خواهد رسید، گفت: وزارت راه و شهرسازی بر اجرای این مسیر طی دو سال اینده تأکید دارد.
انتهای پیام/حمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900618000124

   


از سوی «کمیته سازماندهی نخبگان» در کره جنوبی؛
شش هنرمند ایرانی به عنوان استادان جهانی انتخاب شدند

خبرگزاری فارس: «کمیته سازماندهی نخبگان یا اساتید جهانی» با حمایت وزارت امور خارجه کره جنوبی، اقدام به معرفی و شناسایی هنرمندان پیشکسوت کشورمان در رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی جهت انتخاب استادان جهانی سال 2011 کرده است.

خبرگزاری فارس: شش هنرمند ایرانی به عنوان استادان جهانی انتخاب شدند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از  روابط عمومی موزه هنرهای معاصرتهران، کشور کره جنوبی به عنوان یک کشور توسعه یافته و یکی از کشورهایی که بر اساس شاخص‌های توسعه یافتگی در نظام بین‌المللی معرفی شده است، در غالب سیاست‌های فرهنگی، توجه ویژه خود را به سوی همکاری‌های بین‌المللی با هدف شناسایی فرهنگ‌های مختلف و همچنین معرفی شاخص‌های فرهنگی کشورهای دیگر معطوف کرده است.
در همین راستا این نمایندگی با هدف معرفی و شناسایی جوانب مختلف فرهنگ‌های جهانی و با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی و جشنواره 2011 با حضور هنرمندان و نخبگان فرهنگی و هنری سایر کشورها در شهر سئول  اقدام به معرفی و دعوت از هنرمندان رشته‌های مختلف به خصوص هنرمندان هنرهای تجسمی کرده است.
تاکنون 180 هنرمند به عنوان استاد جهانی از 56 کشور دنیا از سوی این کمیته انتخاب و جهت حضور در جشنواره‌های فرهنگی دعوت به عمل آمده است که از ایران عباس جمال‌پور و محمدباقر آقامیری در رشته نگارگری، افشین شاهرودی در رشته عکاسی، فرشید مثقالی و  قباد شیوا در رشته گرافیک و  محمد سلحشور  در رشته خوشنویسی   
به عنوان استادان جهانی انتخاب شده‌اند که گواهینامه آن‌ها برای اعطاء به این هنرمندان به موزه هنرهای معاصر تهران ارسال شده است.
انتهای پیام/
 
 منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616000614

   


"شغال سیاه" به طناب دار نزدیك شد

چهارشنبه 16 شهریور 1390 نویسنده: ramin h |

ارسال پرونده به اجرای احكام،
"شغال سیاه" به طناب دار نزدیك شد

خبرگزاری فارس: بعد از تأیید حکم قصاص، اعدام، حبس و شلاق «شغال سیاه» در دیوان عالی کشور، پرونده به واحد اجرای احکام ارسال شد.

خبرگزاری فارس: "شغال سیاه" به طناب دار نزدیك شد

به گزارش خبرنگار حوادث فارس، عصر 12 مرداد سال 88، مأموران پلیس آگاهی شهرستان ورامین از وقوع قتل دلخراش یک زن مسن و نوه 9 ساله وی در خانه دختری او، باخبر شدند.

زن میانسالی که در این حادثه مادر و دخترش را از دست داده بود،‌ به مأموران گفت: صبح زود از خانه به همراه شوهرم خارج شدم، اما عصر که برگشتیم با اجساد مادر و دخترم که سرشان بریده شده بود مواجه شدیم. مقداری از طلاهای مادرم و یک گوشی تلفن همراه به سرقت رفته است.

تحقیقات از تعدادی از مظنونان قتل، که بسیاری از آنها در محدوده سکونت مقتولان حضور داشتند آغاز شد اما تا مدتی هیچ سرنخی از قاتل یا قاتلان به دست نیامد.

بعد از دستگیری قاتل، اولیای‌دم، در کمال تعجب با مرد همسایه خود رو به رو شدند که به هیچ‌وجه او را به عنوان مظنون معرفی نکرده بودند و به او اعتماد کامل داشتند.

شاهین، در اعترافات خود در مراحل مختلف تحقیقات مدعی شد که از چند روز قبل تصمیم به سرقت از خانه همسایه خود گرفته است ولی روز حادثه برای عملی کردن نقشه خود و شناسایی نشدن، مجبور به قتل «نگین» 9 ساله و مادربزرگ او شده است. 

شاهین گفت: بعد از اینکه به بهانه قفل بودن در خانه، از مادربزرگ نگین خواستم در را باز کند تا از طریق خانه وارد خانه خود شوم، او جلوتر از من به سمت حیاط رفت که در یک لحظه از پشت چاقویی به پهلویش زدم و بعد از آن سرش را جدا کردم. او قبل از مرگ، مقداری از موهای مرا کند.

وی ادامه داد: بعد از اینکه دستهایم را شستم، متوجه شدم که نگین از خواب بیدار شده و مرا دیده است؛ بعد از اینکه او را مورد آزار و اذیت قرار دادم، دست و پایش را با آستین لباسش بستم و به طبقه بالا رفتم و موبایلی را برداشتم؛ وقتی برگشتم، متوجه شدم که دست‌های نگین باز شده است، او را خفه کردم و در نهایت با چاقو سرش را بریدم و از خانه خارج شدم.

قرار مجرمیت شاهین با توجه به اعترافات صریح از سوی دادسرای جنایی صادر و پرونده برای رسیدگی به شعبه 77 دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد که صبح روز 20 آذر سال گذشته به ریاست قاضی اکبر ساعی برگزار شد.

در ابتدای جلسه اصغریروشن، نماینده دادستان با اشاره به کیفرخواست صادره گفت: اتهام انتسابی به متهم مبنی بر 2 فقره قتل عمدی و سرقت مقرون به آزار محرز است و خواستار مجازات وی هستم.

اولیایدم نیز در جایگاه قرار گرفتند و با درخواست قصاص متهم، از قاضی ساعی خواستند این حکم در ملاءعام اجرا شود.

* ادعای جدید متهم در دادگاه: من همدست داشتم

متهم در جایگاه قرار گرفت و علیرغم اینکه تا قبل از این،‌ 8 بار به صراحت مدعی شده بود که با نقشه قبلی و به تنهایی مرتکب این جنایت شده، امروز مدعی شد که با دو نفر از دوستانش به نام‌های یدالله و فرامرز این کار را کرده است. متهم یک بار دیگر هم مدعی شده بود با افرادی به نام سجاد و رضا قتل را انجام داده است که آن را دروغ و متأثر از حرف‌های دیگر زندانیان خوانده بود.

شاهین در تشریح حادثه گفت: با دوستان وارد خانه شدیم که فرامرز پیرزن را از پشت با چاقو زد؛ من رو به روی او قرار گرفتم تا طلاهایش را درآروم، اما موهای مرا کشید که فرامرز مجبور شد با چاقو گردن او را بزند.

وی افزود: بعد از اینکه دستهایمان را شستیم، من و یدالله به طبقه بالا رفتیم و وقتی برگشتیم متوجه شدیم فرامرز نگین را هم به قتل رسانده است.

قاضی ساعی گفت: خانواده مقتول به قدری با تو صمیمی بودند که به هیچ‌وجه به تو مظنون نشدند و این به دلیل سابقه آشنایی بوده است و حتی عروسی تو در خانه آنها برگزار شد.

شاهین در پاسخ به سؤال قاضی که طلاها را چه کردی گفت: نه طلایی به دستم رسید و نه پولی؛ همه آن را یدالله و فرامرز بردند.

قاضی به اظهارات یدالله مبنی بر اینکه طلاها را شاهین به او داده و مدعی شده که متعلق به همسرش است، برای شاهین خواند و شاهین آنها را تکذیب کرد.

* برای آدم معتاد،‌ هزار تومان هم گنج است

شاهین با بیان اینکه هیچ دلیل و مدرکی برای اثبات همراه بودن آنها با خود ندارد، در پاسخ به این سؤال که ارزش طلاها چقدر بود که مرتکب 2 قتل با این خشونت شدی گفت: بیش از 2 سال است که به شیشه و کراک اعتیاد دارم و برای یک فرد معتاد، هزار تومان هم ارزشمند است.

وی در پاسخ به این سؤال که اگر صحنه قتل نگین را ندیدی، چگونه آن را به طور دقیق بازگو کردی، گفت: فرامرز بعد از قتل و خروج از خانه،‌ ماجرا را تعریف کرد.

قاضی از متهم سؤال کرد که اگر طلاها را یدالله دزیده است، پس چرا تو مبلغ آن را به خانواده مقتول پس دادی گفت: پول را بدون اجازه من از حسابم برداشت کردند.

* دفاع از موکل با استناد به مرغ!

بعد از اظهارات شاهین، وکیل وی در جایگاه قرار گرفت و در اظهارات خود گفت: من در زندان با موکلم صحبت کردم و متوجه شدم که او 4 بار اظهارات متفاوتی ارائه کرده است. من یک بار به او گفتم 2 مرغ مقابلت قرار میدهم و اگر توانستی یکی را بکشی و دیگری را بگیری، قبول میکنم که تو قاتلی.

وی با بیان اینکه موکلش از سوی افرادی تهدید شده است گفت: موکل من برای حفظ جان خانواده‌اش حقیقت را نمیگوید. یکی از کسانی که موکل من نام او را آورده، توسط شاهدانی، قبل از قتل همراه او دیده شده و او کسی است که از گذشته با پدر نگین، آشنایی داشته است. آنها روز حادثه با پراید به منزل پدر نگین رفته بودند.

وکیل مدافع شاهین افزود: درخواست تحقیقات بیشتر هم درباره اظهارات موکلم و هم درباره سلامت روانی او را دارم.

قاضی ساعی خطاب به وکیل متهم گفت: خودروی پراید موردنظر شما، مربوط به این پرونده نیست و تحقیقات لازم درباره آن صورت گرفته است.

شاهین در جایگاه قرار گرفت تا آخرین دفاعیات خود را بگوید، اما فقط گفت: من همدست و شریک جرم داشتم و حرف دیگری ندارم.

ادامه جلسه دادگاه، برای رسیدگی به اتهام آزار و اذیت متهم، به صورت غیرعلنی برگزار شد.

* قصاص، اعدام، حبس و شلاق، مجازات شغال

بعد از ختم جلسه، قاضی ساعی به همراه مستشاران دادگاه (محمدی کشکولی، سالاری، بومی و مرادی) وارد شور شدند و حکم پرونده را اینگونه صادر کردند: شاهین به اتهام قتل عمدی به 2 بار قصاص، به اتهام تجاوز به نگین به اعدام، به اتهام سرقت مقرون به آزار به 10 سال حبس و تحمل 74 ضربه شلاق و همچنین رد اموال مسروقه محکوم شد.

بعد از اینکه پرونده از سوی دیوان عالی کشور تأیید شد و به دادگاه کیفری استان تهران بازگشت، پرونده به واحد اجرای احکام فرستاده شد.
انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616000745

   


امسال 5 هزار دستگاه تراکتور صادر می‌شود

چهارشنبه 16 شهریور 1390 نویسنده: ramin h |

مدیرعامل گروه صنعتی تراكتورسازی ایران:
امسال 5 هزار دستگاه تراکتور صادر می‌شود

خبرگزاری فارس: مدیرعامل گروه صنعتی تراكتورسازی ایران گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امسال 5 هزار دستگاه تراكتور، نزدیك به 2 هزار دستگاه موتور و بیش از 4 هزار تن قطعات ریخته از این مجموعه به ارزش 80 میلیون دلار به خارج صادر می‌شود.

خبرگزاری فارس: امسال 5 هزار دستگاه تراکتور صادر می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی، ابوالفتح ابراهیمی در نشستی که با حضور سرگو کاراپتیان وزیر کشاورزی ارمنستان و مسعود محمدیان رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی در گروه صنعتی تراكتورسازی ایران در تبریز برگزار شده بود، از علاقه‌مندی ارمنستان به خرید تراكتور از این شركت استقبال کرده و افزود: كشور ارمنستان در صورت رفع مسائل ارزی و بانكی در آینده‌ای نزدیك به مشتریان تولیدات این شركت می‌پیوندد.
وی با بیان اینکه با توجه به كار كارشناسی كه توسط تراكتورسازی طی یك سال گذشته بر روی زمین‌های كشاورزی و نوع خاك این كشور صورت گرفته، تراكتورسازی ایران این قابلیت و توانایی را برای تولید و ارائه محصولی متناسب با زمین‌های ارمنستان به بازار این كشور را دارد، ادامه داد: به زودی هیئتی متشكل از دو طرف برای بررسی راهكارهای لازم برای تحقق این امر و تعیین نحوه تبادلات بانكی و ارزی، تعیین نوع و قیمت محصولات مورد نیاز كشاورزان ارمنستانی مذاكرات نهایی را انجام خواهند داد. 
ابراهیمی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در مراحل نخست صادرات 300 دستگاه تراكتور به این كشور انجام گیرد، افزود: امیدواریم با حضور این تعداد تراکتور در مزارع و آشنایی كشاورزان با تولیدات تراكتورسازی ایران، زمینه برای افزایش صادرات به ارمنستان فراهم شود.
وی با اشاره به نزدیكی و ارتباط خوب دو كشور در تمام زمینه‌ها گفت: سهل بودن حمل و نقل بین دو كشور و نزدیكی از نظر بعد مسافت و در نتیجه فراهم بودن زمینه برای ارائه خدمات پس از فروش توجیه اقتصادی صادرات به ارمنستان را دو چندان می‌کند.
مدیرعامل گروه صنعتی تراكتورسازی ایران از آمادگی تراكتورسازی برای اعزام كارشناسان خود برای تعیین نوع و محصولات مورد نیاز كشاورزان ارمنستان خبر داد و گفت: تراكتورسازی می‌تواند با اعزام كارشناسان خود به این كشور آگاهی و دانش لازم را برای استفاده از محصولات تولیدی در تراكتورسازی به كشاورزان ارمنستانی را ارائه کند.
وی با بیان اینکه در چهار ماهه گذشته بیش از 12 میلیون دلار ارز از محل صادرات گروه صنعتی تراكتورسازی ایران به خارج وارد كشور شده است، ادامه داد: صادرات تراكتورسازی ایران به كشورهای نظیر افغانستان، زیمباوه، عراق، تاجیكستان، سیرالئون و سودان صورت می‌گیرد و كشورهای همسایه، آفریقایی و آسیای میانه در رده‌های اول تا سوم مشتریان بازارهای جهانی تراكتورسازی تبریز محسوب می‌شوند.
مدیرعامل گروه صنعتی تراكتورسازی ایران با بیان اینکه براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امسال 5 هزار دستگاه تراكتور، نزدیك به 2 هزار دستگاه موتور و بیش از 4 هزار تن قطعات ریخته از این مجموعه به ارزش 80 میلیون دلار به خارج صادر می‌شود، افزود: در سال جهاد اقتصادی و در راستای سیاست تنوع محصول، تولید محصولاتی با مصرف سوخت كمتر و قدرت بیشتر و در نتیجه خودكفایی ایران اسلامی، تولید انبوه تراکتور جدید 1050 ITM در گروه صنایع تراكتورسازی ایران آغاز شده و در ظرف شش ماه آینده، تولید تراکتورهایی با قدرت 150 اسب بخار در این کارخانه با همکاری شرکت آلمانی ZF آغاز خواهد شد.
انتهای پیام/م30منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616000610

   


ولید علی و جاسم کرار امروز به تهران می‌آیند

چهارشنبه 16 شهریور 1390 نویسنده: ramin h |

ولید علی و جاسم کرار امروز به تهران می‌آیند

خبرگزاری فارس: 2 ملی‌پوش خارجی تیم فوتبال استقلال امروز به ایران بازمی‌گردند.

ولید علی، بازیكن كویتی تیم استقلال تهران
ولید علی، بازیكن كویتی تیم استقلال تهران
-------------------------------

به گزارش خبرگزاری فارس، با پایان هفته دوم مسابقات مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل در مرحله گروهی ملی پوشان تیم ها به باشگاه های خود باز می گردند. در همین راستا دو ملی پوش خارجی تیم استقلال نیز در تماسی که با مسئولان تیم داشته اعلام کرده‌اند که امروز به تهران می آیند.

ولید علی از کویت خود را به تهران می رساند و جاسم کرار هم به مدیربرنامه هایش اعلام کرده امروز از عراق به ایران می آید.
جاسم کرار به دلیل مصدومیت به احتمال زیاد مقابل تراکتورسازی غایب خواهد بود.
در هفته پنجم لیگ برتر ایران، تیم استقلال روز جمعه ساعت 18:45 با تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی دیدار می‌كند.
انتهای پیام/خمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616000451

   


/مسابقات هندبال قهرمان کشوری دختران/
جدال فارس و چهارمحال‌و‌بختیاری برای کسب عنوان قهرمانی

خبرگزاری فارس: مسابقات هندبال قهرمان کشوری دختران نوجوان امروز در مرحله نیمه‌نهایی برگزار شد و تیم‌های راه‌یافته به فینال مشخص شدند.

خبرگزاری فارس: جدال فارس و چهارمحال‌و‌بختیاری برای کسب عنوان قهرمانی

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، مسابقات هندبال قهرمان کشوری دختران نوجوان که به میزبانی شهرکرد برگزار می‌شود امروز (چهارشنبه) با معرفی تیم‌های راه‌یافته به فینال پیگیری شد.
در ادامه این رقابت‌ها فارس با نتیجه 20 بر 2 از سد لرستان گذشت و اصفهان با اختلاف یک امتیاز و با نتیجه 9 بر 8 مغلوب چهارمحال و بختیاری شد.
به این ترتیب فردا در روز پایانی مسابقات تیم‌های فارس و چهارمحال و بختیاری برای کسب عنوان قهرمانی به مصاف هم می‌روند و تیم‌های اصفهان و لرستان دیدار رده‌بندی را برگزار می‌کنند.
مسابقات نوجوانان به دلیل مشارکت همه استان‌ها در این رقابت‌ها در 2 منطقه از کشور و به میزبانی 2 استان برگزار می‌شود که مسابقات گروه دیگر این رقابت‌ها در مشهد با حضور 13 تیم از 20 شهریور آغاز می‌شود.
انتهای پیام/دمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616000665

   


پدر شهیدان «شاه‌آبادی» در جوار فرزند شهیدش آرام گرفت

خبرگزاری فارس: پدر شهیدان «امیر و علی» شاه‌آبادی در سن 74 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار فرزندان شهیدش رفت.

خبرگزاری فارس: پدر شهیدان «شاه‌آبادی» در جوار فرزند شهیدش آرام گرفت

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، مرحوم شاه آبادی پدر شهیدان «شاه آبادی» دیروز پانزدهم شهریورماه بر اثر کهولت سن و ابتلا به بیماری کلیوی دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار فرزندان شهیدش رفت.
پیکر این پدر شهیدان شاه‌آبادی صبح امروز پس از تشییع درمحله مهرآباد تهران در قطعه صالحین بهشت زهرا سلام الله علیها آرام گرفت. بدین منظور مراسم بزرگداشتی روز جمعه از ساعا 15 تا 17 در مسجد امام جعفر صادق (ع) واقع در بیست‌متری شمشیری منعقد خواهد بود که حضور امت حزب‌الله موجب دلگرمی خانواده شهیدان شاه‌آبادی خواهد بود.

به گزارش توانا، امیر شاه‌آبادی فرزند بزرگ خانواده شا‌ه‌آبادی است که در منطقه عملیاتی سومار در سال 61 به شهادت رسید و علی شاه‌آبادی نیز در سال 65 در منطقه عملیاتی شلمچه شربت شهادت نوشید.

در تصویری که ضمیمه خبر شده است، شهیدان «علی شاه‌آبادی» و «عباس حصیری» مشاهده می‌شوند که در عملیات کربلای 5 با اصابت گلوله دشمن به شهادت رسیده‌اند.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616000749

   


مدیرعامل انجمن یوزپلنگ آسیایی؛
جاده‌های كشور یوزپلنگ آسیایی را به انقراض می‌كشد

خبرگزاری فارس: مدیرعامل انجمن یوزپلنگ آسیایی با بیان اینكه جاده‌های كشور بزرگترین دشمن یوزپلنگ آسیایی هستند، گفت: تاكنون 11 قلاده یوزپلنگ آسیایی در اثر تصادفات جاده‌ای كشته شده‌اند.

خبرگزاری فارس: جاده‌های كشور یوزپلنگ آسیایی را به انقراض می‌كشد

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس (توانا) مرتضی اسلامی امروز در پنجمین جشنواره روز حفاظت از یوزپلنگ آسیایی كه در مجموعه كاخ گلستان برگزار شد، اظهار داشت: از سال 86 برگزاری جشنواره روز حفاظت از یوزپلنگ پیشنهاد شد و تاكنون هر سال روز 9 شهریور در شهرهای مختلف كشور برنامه‌های متعددی در این زمینه اجرا می‌شود ولی امسال به دلیل همزمانی 9 شهریور با ماه رمضان این جشنواره با كمی تأخیر برگزار شد.

وی افزود: یوزپلنگ آسیایی در تمام كشورهای قاره آسیا منقرض شده است و تنها تعداد محدودی از آن در ایران باقی مانده است كه با روند كنونی نسل این حیوان در ایران نیز رو به انقراض است.

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ آسیایی با بیان اینكه نجات جان یوزپلنگ وظیفه تمام مردم جامعه است، گفت: تأثیرگذاری افراد مختلف بر سرنوشت یوزپلنگ آسیایی مشهود است.
 فردی كه در زیستگاه یوزپلنگ حضور دارد و مسئولی كه در پایتخت زندگی می‌كند همگی در حفظ جان یوزپلنگ تأثیر دارند.

اسلامی با بیان اینكه برخی از اقدامات مقامات در نابودی نسل یوزپلنگ آسیایی تأثیر داشته است، عنوان كرد: هم اكنون جاده‌های كشور تهدیدی برای جان یوزپلنگ آسیایی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینكه تاكنون 11 قلاده یوزپلنگ بر اثر تصادفات جاده‌ای كشته شده‌اند، تصریح كرد: در منطقه حفاظت شده بافت نیز درخواست عبور جاده از قلب منطقه حفاظت شده ارائه شده است. اما این جاده می‌تواند با جایگزینی جاده سیروس‌آباد از منطقه حفاظت شده بافت عبور نكند ولی تاكنون به دلیل عدم هماهنگی میان مسئولان مسیر جاده تغییر نكرده است.

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ آسیایی با بیان اینكه سازمان حفاظت محیط زیست باید با هوشیاری از احداث جاده در قلب منطقه حفاظت شده بافت جلوگیری كند افزود: هم اكنون بیشترین آمار یوزپلنگ آسیایی در این منطقه مشاهده شده است.

اسلامی عنوان كرد: برای اجرای پروژه‌های عمرانی باید ارزیابی‌های زیست محیطی انجام شود تا دیگر شاهد نباشیم جاده‌های كشور از قلب مناطق حفاظت شده عبور كنند. این موضوع شاید در ابتدا هزینه‌بر باشد اما با حفظ حیات وحش صرفه‌جویی اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: در پارك منطقه حفاظت شده پارك ملی گلستان نیز عبور جاده موجب مرگ تعداد زیادی پلنگ و مرال شده است.

وی تصریح كرد: در مراسم بزرگداشت كه حیات‌وحش از محیط‌بانان نمونه تقدیر می‌شود اما در این همایش تلاش كردیم تا از افرادی كه كمتر توسط سازمان محیط زیست دیده می‌شوند یعنی همیاران طبیعت تقدیر كنیم.

اسلامی عنوان كرد: امسال برای نخستین بار جشنواره روز حفاظت از یوزپلنگ در كاخ گلستان برگزار شد چرا كه این مجموعه ارتباط تاریخی بسیاری با موضوع حیات وحش دارد؛ پادشاهان ایرانی علاقه بسیاری به شكار داشتند و عكس‌های بسیاری در این رابطه در كاخ گلستان وجود دارد كه با همكاری انجمن یوزپلنگ آسیایی و كاخ گلستان در حال انجام مطالعات جامعی در خصوص این عكس‌ها هستیم.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616000487

   


درباره وبلاگ

مقالات روز علمی و فرهنگی - مقالات جدید و بروز شده
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات